Hall of Fame

April 6, 2014

Men

1. Lemi Berhanu Hayle, ETH, 2:10.39,8

2. Korir Edwin Kiprop, KEN, 2:11.01,9

3. Kagia Samson Mungai, KEN, 2:11.11,6

Women

1. Stockhecke Mona, GER, 2:34.03,8

2. Belaynesh Jida Bekele, ETH, 2:35.59,4

3. Kagia Samson Mungai, TUR, 2:36.45,0

 

registered > 9'521

to start > 8'686

classified > 8'576


April 7, 2013

Men Women

1. Abraham Tadesse, ERI, 2:07.44,4

course record

2. Korir Edwin Kiprop, KEN, 2:10.25,1

3. Kagia S. Mungai, KEN, 2:10.41,2

1. Stublic Lisa, CRO, 2:25.44,0

course record

2. Holovchenko Tetyana, UKR, 2:31.10,1

3. Abdi Tigist Sheni, ETH, 2:32.33,2

registered > 8'744
to start > 7'802
classified > 7'678


April 22, 2012

 

Men Women

1. Chepkwony Franklin, KEN, 2:10.57,3

2. Kemboi Kipkirchir, KEN, 2:11.10,2

3. Begashaw Hailu, ETH, 2:11.13,1

1. Tola Workenesh, ETH, 2:31.23,2

2. Neuenschwander Maja, SUI, 2:31.55,9

3. Tigist Abdi Sheni, ETH, 2:34.39,1

registered > 8'646
to start > 7'828
classified > 7'649

 


April 17, 2011

Men Women  

1. Kyui John Kyalo, KEN, 2:09.59,6
2. Sokolov Aleksey V., RUS, 2:10.22,2  
3. Tandoi Abraham, KEN, 2:10.59,9

1. Stanko Svitlana, UKR, 2:33.24,5
2. Morceli Patricia, SUI, 2:37.28,0  
3. Biwott Salome, KEN, 2:39.01,9

registered >  6552
to start > 5913
classified > 5747

April 11, 2010

Men Women  

1. Langat David Kiprono, KEN, 2:11.03,8
2. Leleito Stanley, KEN, 2:11.36,5  
3. Kiptum Daniel, KEN, 2:14.00,7

1. Rosseeva Olga, RUS, 2:35.43,6
2. Gavelin Lena, S, 2:38.21,4  
3. Abossa Emebet, ETH, 2:44.40,7

registered > 5234
to start > 4567
classified > 4451

April 26, 2009

Men Women

1. Abraham Tadese, ERI, 2:10.09,0
2. Kulkov Oleg, RUS, 2:10.12,1
3. Eticha Tesfaye, ETH, 2:10.21,1

1. Rosseeva Olga, RUS, 2:32.17,5
2. Kireeva Elza, RUS, 2:33.13,9
3. Tarekegn Getaun Etaferahu, ETH, 2:34.05,7

registered > 5893
to start > 5018
classified > 4790

April 20, 2008

Men Women
1. Kulkov Oleg, RUS, 2:11.15,2
2. Kibowen Edwin, KEN, 2:11.50,0
3. Leleito Stanley, KEN, 2:13.40,1
1. Birra Telila Tadelech, ETH, 2:32.08,8
2. Jarzynska Karolina, PL, 2:33.15,2
3. Kiprono Prisca, KEN, 2:34.13,5
registered > 5631
to start > 4780
classified > 4588

April 1, 2007

Men Women

1. Röthlin Viktor, SUI, 2:08.19,2

2. Kurgat Sammy, KEN, 2:11.35,3

3. Lomol Lopio Paul, KEN, 2:13.16,0

1. Podnebesnova Nina, RUS, 2:36.59,7

2. Tikhonova Elena, RUS, 2:38.12,5

3. Jepkorir Susan, KEN, 2:42.06,9

registered > 5829

to start > 4860

classified > 4645


April 9, 2006

Men Women  
1. Tesfaye Eticha, ETH, 2:12.39,7
2. Yatich Kibor Alfonse, KEN, 2:12.54,2
3. Hombo Lucian Disdery, TAN, 2:18.13,2
1. Tikhonova Elena, RUS, 2:39.52,4
2. Jensen Annemette, DK, 2:41.17,0
3. Neuenschwander Maja, SUI, 2:44.23,8
registered > 6944
to start > 5363
classified > 5061

April 3, 2005

Men Women  
1. Leleito Stanley, KEN, 2:10.16,8
2. Nzioki Eric, KEN, 2:10.33,9
3. Amnaay Bayo, Getuli TAN, 2:10.44,8
1. Oberlin Claudia, SUI, 2:34.38,1
2. Worku Tsige, ETH, 2:38.35,8
3. Abossa Emebet, ETH, 2:39.01,2
registered > 7409
to start > 5825
classified > 5520

April 4, 2004

Men Women

1. Röthlin Viktor, SUI, 2:09.55,8

2. Tesfaye Eticha, ETH, 2:13.58,1

3. Wyatt Jonathan, NZL, 2:15.06,7

1. Jensen Annemette, DK, 2:30.06,8

2. Oberlin Claudia, SUI, 2:34.08,8

3. Abossa Emebet, ETH, 2:36.20,8

registered > 7476

to start > 6039

classified > 5762


April 13, 2003

Men Women  
1. Tesfaye Eticha, ETH, 2:10.58,1
2. Röthlin Viktor, SUI, 2:11.05,0
3. Degefu Fekadu, ETH, 2:13.56,6
1. Szymanska Karina, PL, 2:33.27,4
2. Worku Tsige, ETH, 2:39.11,5
3. Abossa Emebet, ETH, 2:40.36,8
registerd > 5492
to start > 4856
classified > 4668


Victories

per country per athlete
Men Women Men Women
4x KEN 4x RUS 2x Röthlin Viktor, SUI
2x Rosseeva Olga, RUS
2x SUI 2x ETH 2x Tesfaye Eticha, ETH
1x Szymanska Karina, PL
3x ETH 1x PL 2x Abraham Tadesse, ERI 1x Jensen Annemette, DK
2x ERI 1x DK 1x Langat David Kiprono, KEN
1x Oberlin Claudia, SUI
1x RUS 1x UKR 1x Kyui John Kyalo, KEN 1x Tikhonova Elena, RUS
1x SUI 1x Kulkov Oleg, RUS
1x Podnebesnova Nina, RUS
1x CRO 1x Leleito Stanley, KEN 1x Birra Telila Tadelech, ETH
1x GER 1x Chepkwony Franklin, KEN 1x Stanko Svitlana, UKR
1x Lemi Berhanu Hayle, ETH 1x Tola Workenesh, ETH
1x Stublic Lisa, CRO
1x Stockhecke Mona, GER



All-time best performances

Men . . . . . . Women
1. A. Tadesse, ERI, 2:07.44,4 1. L. Stublic, CRO, 2:25.44,0
2. V. Röthlin, SUI, 2:08.19,2 2. A. Jensen, DK, 2:30.06,8
3. K. Kyui John, KEN, 2:09.59,6 3. T. Holovchenko, UKR, 2:31.10,1
4. O. Kulkov, RUS, 2.10.12,1 4. W. Tola, ETH, 2:31.23,2
5. S. Leleito, KEN, 2:10.16,8 5. M. Neuenschwander, SUI, 2:31.55,9

Impressum Disclaimer